تبلیغات
احکام دین و نماز - نقش پدر و مادر در نماز خوان شدن بچه ها

احکام دین و نماز
 
نماز خوان شدن
اهمیت و تأثیر نماز والدین بر نماز فرزندانخانواده، مهم‏ترین واحد اجتماعی است كه در تربیت و شكل‏گیری نظام رفتاری افراد، بسیار مؤثر است. فرزندان از آغاز تولد در خانواده رشد می‏كنند و خوب و بد را در آن محیط درك می‏كنند. پدر، مادر و به طور كلی خانواده، ارایه دهنده اولین الگوهای عملی فرزندان هستند كه بیش‏ترین تأثیر را در آن‏ها به جا می‏گذارد. بسیاری از افكار و رفتارهای افراد از خانواده منشأ می‏گیرد. ویژگی‏های الگوی اثرگذار در پدر و مادر وجود دارد. در حالی‏كه هنوز شخصیت فرزندان شكل نگرفته و نظام ارزشی و عقیدتی آن‏ها به وجود نیامده‏است، پدر و مادر بیش‏ترین زمان را با فرزندان می‏گذرانند و وجود رابطه عاطفی بین آن‏ها عامل بسیار مهمی در تشریح و قوام الگوپذیری است. پس خانواده در تكوین و شكل‏گیری شخصیت افراد نقش بسیار مهمی دارد.

نماز نیز به عنوان یكی از مهم‏ترین اعمال دینی، تحت تأثیر خانواده قرار می‏گیرد. پدر و مادر با رفتارهای دینی خود و به كار بستن شیوه‏های تربیتی مناسب در نمازگزاری فرزندانشان بسیار نقش دارند. اگر خود پدر و مادر نماز بخوانند و فرزندان از آغاز این رفتار پدر و مادر و اهتمام آن‏ها را به نماز ببینند، از رفتار آنها الگوبرداری می‏كنند و اهل نماز می‏شوند. البته تنها نمازگزاری والدین كافی نیست. گاه دیده می‏شود پدر و مادر نمازخوان هستند، ولی فرزندان در نمازگزاری سست و بی‏انگیزه عمل می‏كنند. علت این گونه رفتارها، نبودن شیوه‏های تربیتی درست و بی توجهی والدین نسبت به نماز فرزندانشان است. این نكته جنبه دیگر نقش خانواده در نمازگزاری فرزندان را روشن می‏كند؛ یعنی والدین افزون بر این‏كه در تربیت الگویی فرزندانشان سهیم‏اند، با به‏كارگیری شیوه‏های تربیتی در تعمیق نمازگزاری آن‏ها هم بسیار مؤثرند.

والدین، افزون بر این‏كه باید از شیوه‏های تربیتی دینی آگاه شوند، باید در مورد نماز، شناخت كافی داشته باشند و از اسرار، احكام و فلسفه آن به طور كامل آگاه باشند؛ در غیر این صورت، نمی‏توانند مربی خوبی باشند و شیوه‏های تربیتی را به كار ببرند؛ چون یكی از شرایط به كار بستن آن راه‏كارها آگاهی و شناخت كامل نسبت به نماز است. با این وجود، می‏توان گفت كه شرایط و وظایف والدین در مورد تربیت دینی فرزندان در راستای نمازگزاری عمیق و مداوم، سه چیز است: « عامل بودن( خود والدین نماز بخوانند )، آگاهی از شیوه‏های تربیتی و آگاهی از معارف و احكام نماز».

در روایات نیز برای توجه به نماز و اعمال دینی اعضای خانواده، ثواب زیادی در نظر گرفته شده است: «وقتی مؤمنی از گناهان بپرهیزد و به واجبات عمل كند و خانواده خود را نیز از گناهان باز دارد و آن‏ها را به عبادت وا دارد، در قیامت زن و فرزندش به او می‏گویند: خدا تو را جزای خیر دهد كه در دنیا به ما تعلیم دادی و به آن‏چه كه مأمور بودی ما را امر كردی و از زشتی‏ها ما را نهی كردی و به سبب آن خود را نجات دادی و ما را از عذاب رهانیدی. آن‏گاه او با تمام اهل و عیالش به بهشت می‏رود».

طبقه بندی:
برچسب ها: نقش پدر و مادر در نماز خوان شدن بچه ها، اهمیت و تأثیر نماز والدین بر نماز فرزندان، خانواده، مهم‏ترین واحد اجتماعی، نظام رفتاری، مهم‏ترین اعمال دینی، رفتارهای دینی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 فروردین 1393 توسط ابوالفضل همتی
تمامی حقوق مطالب برای احکام دین و نماز محفوظ می باشد