تبلیغات
احکام دین و نماز - نماز ستون دین است

احکام دین و نماز
 
نماز خوان شدن


چرا میگویند نماز ستون دین است؟


نماز بدین جهت ستون دین است كه بدون آن، دین معنا و مفهومى نخواهد داشت؛ همان‏گونه كه خیمه بدون ستون، برپا نخواهد بود. نماز عبادتى است جامع و فراگیر و به مثابه ستون و پایه خیمه است. خاصیت بسیارى از عبادت‏ها و دستورات دینى (مثل زكات، حج، جهاد، روزه و...) در نماز جمع شده است. زكات، امتحان میزان عدم دلبستگى به مادیات و گذشتن از امور دنیایى است و در نماز نیز نمازگزار از همه چیز درمى‏گذرد و به خدا توجّه مى‏كند «مالك یوم الدین». در روزه، بعضى از امور بر انسان حرام مى‏شود و نماز نیز چنین است. 


شاید علت این كه از نماز به‏عنوان ستون دین یاد شده، این باشد كه قبولى همه اعمال، بستگى به پذیرش آن دارد و در مقام مثال مانند ستون یك خیمه است كه اگر خیمه، ستون نداشته باشد، هرگز پابرجا نمى‏ماند. مسلمانى كه نماز نخواند و یا به نماز اهمیت ندهد، اسلام و مسلمانى‏اش مانند خیمه بى‏ستون است. 
نظام تربیتى، سیاسى، اقتصادى و اخلاقى اسلام مبتنى بر نظارت درونى و تقوا است؛ یعنى، یك مسلمان بیش از همه چیز، خداى یگانه را مدنظر دارد و او را ناظر بر اعمال خویش مى‏داند و معتقد است معاد و قیامت بر سر راه او قرار داد. 


در این نظام، نماز نقش یادآور و هشدار دهنده‏اى را دارد كه هر روز و هر شب، این مهم را یادآورى كرده، انسان را از خطر فراموشى حقیقت باز مى‏دارد. در نتیجه نقش بسیار موثرى بر كنترل درونى انسان دارد؛ چنان كه خداوند فرموده است. «اقم الصلاة ان الصلاة تنهى عن الفحشاء و المنكر و لذكر الله اكبر(عنكبوت ، آیه 45)؛ نماز را به پادار كه نماز آدمى را از كارهاى زشت و ناپسند باز مى‏دارد و همانا ذكر و یاد خداوند، نتیجه بزرگ‏تر است». بنابراین نماز بدان جهت تشریع شده كه آدمى، خود را فراموش نكند و بداند كه بنده خدا است. نماز مانند چراغ‏هایى است كه در فواصل معینى در تاریكى، روشن مى‏شود؛ تا كسى كه در راه است، آن را گم نكند و دچار لغزش و انحراف نگردد.تو را شک ایمان می کند پاک

                            نمازت می کند خاضع تر از خاک

زکات نفس پاکی نهان است

                            اساس روزه استخلاص جان است

بود حج رکن دین و رکن قران

                           خوشا ان کس که داند معنی ان

عدالت نور تابان قلوب است

                           کسی دارد که عاری از ذنوب است

اطاعت پایه نظم جهان است 

                            امامت از جدایی ها امان است

      میان جمله احکام الهی 

                     جهاد امد تاج کبریایی


برچسب ها: نماز، احکام نماز، عکس نماز، نماز ستون دین، واجبات نماز، مستحبات نماز، احکام،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 اسفند 1392 توسط ابوالفضل همتی
تمامی حقوق مطالب برای احکام دین و نماز محفوظ می باشد